Veteraniáda štafet a klubů 2015 na moravské Sahaře 10.-11. 10. 2015

Letošní vyvrcholení klubové sezóny proběhlo 3 hodiny jízdy autem od Hradce v kraji cérek a burčáku. Pořadatelé z oddílu SKOB Zlín situovali klubový víkend do Vracova mezi Kyjovem a Bzencem na okraji přírodní památky Váté písky. Zde nás čekal rovinatý terén jen s minimálním převýšením s hrubými terénními tvary tvořenými zalesněnými písečnými dunami. Celý víkend ve Vracově panovalo chladné počasí, které bylo v sobotu odpoledne doprovázeno mrholením. Sjela se tu kompletní republiková špička znamenající vysokou sportovní úroveň zápolení. I my jsme nehodlali prodat svou kůži lacino. Poprvé v historii jsme postavili 5 veteránských štafet a 4 veteránská klubová družstva. A poprvé se na start postaví Jedla mezi veterány. Rozhodně jsme chtěli úročit na první desítku hned v několika kategoriích.

Sobotní les v mnohém připomínal hradecké lesy, ale byl velmi dobře průběžný. Kontroly však byly umístěné v méně přehledných porostových partiích, což dohledávku ztěžovalo. Běželo se na mapách v měřítku 1:10.000 s nezvyklou ekvidistancí 2,5 metru. Hned po startu všichni závodníci absolvovali téměř dvoukilometrový sprint uličkami Vracova, což znehodnotilo jinak hezky postavené tratě. Závěr velmi rychlého závodu po proběhnutí diváckou kontrolou představoval krátký pytlík, kde bylo třeba trochu zpomalit, udržet koncentraci a vyvarovat se chyb.

Z našich se nejvíce se dařilo triu Karel Hausvater, Milan Gazdačko a Pavel Chmelař, kteří po vyrovnaném výkonu vybojovali 3. místo v kategorii H165. Gratuluji! Velmi dobře si vedli Honza Langr, Honza Netuka a Michal Jedlička, kteří se díky výbornému Jedlovu finiši probojovali až na celkové 9. místo v kategorii H135. I další tři naše štafety se vešly do druhé desítky ve svých kategoriích. První desítce byla nejblíže štafeta Jana Kroniková, Lenka Myslivcová a Hanka Teplá v kategorii D135, kterým k 8. místu scházelo jen 18 vteřin. Zraněnou Martinu Čečkovou na poslední chvíli nahradila Monča Langrová a společně s Martinou Toužilovou a Evou Suchou skončily na 13. místě v kategorii D105. Zejména druhé místo na úseku překvapilo nejen trenéra, ale i samotnou Evku. Konkurenci v kategorii nejmladších veteránů vyzkoušeli Ondra Svoboda, Míra Slovák a Karel Toužil, kteří po vyrovnaném výkonu celého tria skočili na 17. místě. Celkově se jednalo o velmi povedené vystoupení našich veteránů korunované 3. místem Karla, Milana a Pavla.

Nedělní les byl o poznání čistší a dohledávky snadnější. Stavitel nás tentokrát ušetřil městského sprintu a naopak nás protáhl většinou terénních dun na mapě. Tratě byly ve srovnání se sobotou delší - nejdelší byl nezvykle třetí z pěti úseků - a jednoznačně rychlejší. Postavili jsme 1 družstvo HD175 a 3 družstva HD225. Starší veterány tentokrát rozbíhal Jedla, zvládnul 7,5 km za neuvěřitelných 38 minut a předával Hance Teplé s minimálním náskokem na čele. V dalším průběhu závodu se družstvo pohybovalo ve druhé desítce. A když se Lence Myslivcové podařilo na čtvrtém úseku předběhnout několik soupeřek, tak Pavlovi Chmelařovi nezbývalo než uhájit 15. příčku. A to je v konkurenci více než 50 klubových družstev velmi slušný výsledek.

Velkou kaňkou naší účasti jsou dvě fatální chyby, díky nimž byla diskvalifikována dvě ze čtyř veteránských družstev. O to víc mrzí, že se vynechání kontroly na trati přihodilo dvěma velmi zkušeným závodníkům. Vždycky platilo, platí a bude platit, že při štafetách musím všechno kontrolovat trojnásob, protože zodpovědnost každého člena za úspěšný výsledek se násobí.

Do bojů na závěrečných úsecích tak zasáhlo už jen třetí družstvo v kategorii HD225. Pětice Jirka Čečka, Ivana Thýnová, Honza Langr, Monika Langrová a na poslední chvíli doplněný finišmen Pepa Kohout se po celý závod držela na hranici třetí a čtvrté desítky a po vyrovnaném výkonu všech členů obsadila přívětivé 37. místo.

Po pořadatelsky naprosto nezvládnutém vydávání map jsme už docela prokřehlí nasedli do aut a vydali se na tříhodinovou jízdu k domovu, kterou si alespoň ti vzadu sedící mohli zpříjemnit odpouštěním lahodného burčáku.

Celkově se šampionát organizačně povedl a po celý víkend panovala příjemná atmosféra. Konečně si domů odvážíme i umístění na velké bedně, což je velký úspěch. Každý z nás si to v lese jistě užil a podal výkon na hraně svých možností. Jen velká škoda promarněné šance na dobrý výsledek a pocit spokojenosti pro členy diskvalifikovaných družstev.

Věřím, že se nám to podaří odčinit napřesrok.